Blog

Turkustolik

Całkiem niedawno w lokalnym sklepiku ze starociami wpadł mi w oko stolik. Właściwie blat kawowego stolika, bo nogi nie było na widoku – odkręcona stała w innym miejscu. Lakierowany na połysk z popękaną okleiną i MDFem w środku, dookoła wykończony frezowanym drewnem bukowym. Kupiłem go z myślą o nowym wykorzystaniu.

Zabrałem się za pracę. Oprócz usunięcia lakieru i wypełnienia drobnych ubytków chciałem za pomocą koloru utworzyć całość (zrezygnowałem z rzeźbionej podstawy, planowałem zastąpić ją zupełnie innymi częściami). Pierwsza myśl – blat naturalny + cztery bielone gięte nogi. Druga myśl – blat miętowy, naturalne nogi. Trzecia myśl –  wszystko w turkusie, gięte nóżki, prosta oskrzynia. Postanowiłem spróbować.

Nogi odkupiłem kilka lat temu od stolarza i odłożyłem na bok – teraz się przydały. Proste elementy oskrzyni dociąłem z kantówek. Zdecydowałem się na matowe wykończenie, ze względu na to, że stolik może posłużyć do pracy, a przy pełnym połysku byłaby na nim widoczna każda rysa na przykład od przypadkowego przesunięcia laptopa no i oczywiście ślady palców albo kubków z kawą.

Nie wiedziałem do samego końca jak uda mi się zrealizować pomysł, mimo że wszystko było dokładnie policzone i wymierzone. Lakierowałem każdą część osobno, żeby dokładnie pokryć drewno.  Składanie nie było do końca tak proste i szybkie jak to sobie wyobraziłem. Przykręciłem oskrzynię i chcąc przykręcić nogi zorientowałem się, że nie do końca jest to możliwe przez wystające od spodu elementy blatu. Musiałem najpierw wstawiać nogi i dopiero całą resztę. Kosztowało mnie to trochę nerwów i czasu, ale udało się.

Niewielkie biurko do pracy przy laptopie (blat ma zaledwie 85x65cm) zrobione ze starego stolika kawowego. Nietypowy blat, gięte nogi i popularny ostatnio turkus w połączeniu stworzyły banalną formę użytkową i niebanalny dekor dla wnętrza 🙂

Dziękuję za przeczytanie mojego materiału.

Jeśli ten wpis spodobał Ci się wyjątkowo, zainspirował Cię lub pomógł rozwiązać Twój meblowy problem, możesz postawić mi kawę. Wesprzesz w ten sposób moją wieloletnią pracę - będzie mi niezmiernie miło!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zacznij pisać, aby zobaczyć produkty, których szukasz.