Blog

Poznań Design Festiwal 2017

Choć warsztaty odnawiania mebli prowadzę już przeszło trzy lata i odbyło się ich ponad dwadzieścia edycji to – wierzcie lub nie – każda z nich była na prawdę jedyna w swoim rodzaju. Za każdym razem pojawiają się stałe punkty programu, ale – co cieszy mnie najbardziej – zawsze mamy szansę zajmować się mnóstwem “unikatowych” procesów na potrzeby któregoś z nietypowych na tle innych mebli lub omawiać je podczas rozmów w trakcie pracy. Nie inaczej było tym razem. W ramach Poznań design Festiwal na dwa słoneczne dni maja, scena w KontenerART nad Wartą zamieniła się w pracownię renowatorską!

Wśród “materiałów szkoleniowych” znalazły się między innymi: kultowy zajączek (typ 300-177), stolik trójnóg – pamiątka po dziadku, spisany na straty patyczak (A-5910) znaleziony na śmietniku, świetnie zachowane poniemieckie krzesło kuchenne, fotel tapicerowany typu BW-14, fornirowany puf art deco i jeżdżący stolik z litej sosny. Niezły rozstrzał, prawda? Mogłoby się wydawać, że pracy przy tych niewielkich gabarytach nie będzie wcale dużo, ale – jak przyznali Uczestnicy warsztatów – to wcale nie takie proste!

Szesnaście warsztatowych godzin pozwoliło nam zająć się ręcznym czyszczeniem drewna (w niektórych przypadkach z kilku grubych warstw farby), zdejmowaniem starych obić, wypełnianiem mniejszych i większych ubytków, sklejaniem wyłamanych części, przyklejaniem nowych pianek, tapicerowaniem, ręcznym szyciem, montażem nowego obrzeża, bejcowaniem, lakierowaniem, malowaniem farbą kredową, stylizowaniem… Jesteście ciekawi jak to wszystko wyglądało?

Zanim odeślę Was do galerii, muszę podziękować:

Andżelice Jabłońskiej – Macowicz za zaproszenie (trzecie już!), organizację i obecność w czasie trwania warsztatów, marce Altax za udostępnienie szybkoschnących i bezzapachowych preparatów do wykańczania drewna, marce Autentico® za farby kredowe Vintage, woski i świetne pędzle, firmie Deca Makes It Lovely za piękne tkaniny, pianki, owatę, bizę oraz całą resztę i wszystkim Uczestnikom, którzy przez dwa dni dawali z siebie wszystko – mam nadzieję, że Wasza przygoda z odnawianiem staroci będzie długa i ciekawa!

Do Poznania wrócę we wrześniu by poprowadzić warsztaty w Concordia Design, na które już teraz możecie się zapisywać, a wszystkich miłośników majsterkowania zapraszam na warsztaty oraz spotkania w ramach trasy Viva Garden! DIY TOUR, która startuje już trzeciego czerwca w Warszawie!

Do zobaczenia!

Zdjęcia: Paweł Machomet i Damian Jabłonowski

Dziękuję za przeczytanie mojego materiału.

Jeśli ten wpis spodobał Ci się wyjątkowo, zainspirował Cię lub pomógł rozwiązać Twój meblowy problem, możesz postawić mi kawę. Wesprzesz w ten sposób moją wieloletnią pracę - będzie mi niezmiernie miło!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zacznij pisać, aby zobaczyć produkty, których szukasz.