Blog

post specjalny|Patyczak Komiksowy – poznajcie zwycięzców Projektu Patyczak!

Kultowy Fameg A-5910 projektu Mariana Grabińskiego to krzesło, które widział chyba każdy. Mebel produkowany od lat sześćdziesiątych do dziś dostępny jest w ofercie fabryki. Nie ulega jednak wątpliwości, że prawdziwymi perełkami są egzemplarze pamiętające dawne czasy. To właśnie one przyczyniły się do powstania Projektu Patyczak.

Nikt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu nie spodziewał się, do czego doprowadzić mogą porządki, które robiono w budynkach tej właśnie uczelni. Podczas sprzątania znaleziono kilkanaście starych patyczaków (w całkiem niezłym stanie!), które… przeznaczono do wyrzucenia! Na szczęście studenci Wydziału Technologii Drewna, dla których pod koniec zeszłego roku miałem przyjemność poprowadzić warsztaty, postanowili zareagować i ocalić cenne znalezisko przed utylizacją. Bardzo szybko wpadli na pomysł stworzenia konkursowej formuły, zgodnie z którą wszystkie odnalezione egzemplarze A-5910 mogły liczyć na nowe życie 🙂

Nad każdym z krzeseł pracował zespół złożony z dwóch lub trzech osób. Poza ingerencją w oryginalną konstrukcję wszystkie ruchy były dozwolone! Konkursowy zegar wystartował, więc zaczęło się planowanie i opracowywanie koncepcji, a następnie szlifowanie, klejenie, wypełnianie ubytków – wszystko po to, aby stworzyć dobrą bazę do dalszych eksperymentów z kolorami, wykończeniami, czy drobnymi dodatkami. Po zakończeniu prac odbyły się sesje fotograficzne, a zebrany materiał opublikowano na fanpage’u projektu, gdzie poszczególne realizacje mogli oceniać wszyscy zainteresowani.

Jesteście ciekawi, która z propozycji zyskała największą liczbę głosów?

Kasia Juszczyk i Magda Nowicka są studentkami drugiego roku Projektowania Mebla na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ich patyczak otrzymał główną nagrodę, która przyznana została na uroczystej gali podczas tegorocznej edycji arenaDESIGN w Poznaniu. Co stanowiło inspirację do zrealizowania pomysłu?

“Naszą inspiracją był komiksowy styl Popart, czyli prąd artystyczny w sztuce po II wojnie światowej. Miałyśmy bardzo wiele ciekawych pomysłów, które pojawiały się na każdym etapie realizacji. Efekt końcowy różni się od początkowej koncepcji. Zależało nam, aby to krzesło przykuwało uwagę i było dla użytkownika elementem zabawy, rozrywki – komiks, którego użyłyśmy do oklejenia elementów mebla celowo został pocięty na mniejsze kawałki i wymieszany ze sobą. Jest on prawie tak stary jak to krzesło (oryginalny tytuł : Wywiadowca XX wieku – 1983 rok) i zawiera wiele wątków. Czytając któryś  “dymek” można samemu wymyślić zakończenie lub spróbować znaleźć ciąg dalszy w innym miejscu na krześle. Pocięty, ale czytelny komiks to także zachęta do dokładnego przyjrzenia się detalom. Chciałybyśmy podkreślić również, że krzesło A-5910 pomimo swojego wieku świetnie odnajduje się we współczesnych czasach i wnętrzach. Nasza realizacja to wyrazisty akcent w minimalistycznej przestrzeni. Oryginalną metkę, znajdującą się pod spodem postanowiłyśmy zostawić. Aby wkomponować ją w całą formę wpadłyśmy na pomysł „oprawienia” jej w ramkę komiksowego dymku. Identyczny dymek wykonałyśmy również na siedzisku – przełamał on dodatkowo sporą plamę zielonego koloru. Chciałyśmy dodać także jakiś element od siebie. Ponieważ zgodnie z założeniami konkursowego regulaminu, nie można było ingerować w konstrukcję patyczaka, zdecydowałyśmy się zrobić na drutach półkę, która przywiązana do nóg może posłużyć jako miejsce na gazety, a nawet legowisko dla kota.

Kasia jest zwolenniczką nowoczesnych, minimalistyczny form, a ja (Magda) uwielbiam zabawę kolorem i wzorami. Podczas wspólnej pracy starałyśmy się połączyć nasze upodobania i na drodze kompromisów stworzyłyśmy naszego wyjątkowego komiksowego patyczaka. Była to dla nas świetna zabawa, a efekt w pełni nas ucieszył. “

Warto wspomnieć, że wszystkie konkursowe realizacje otrzymały mnóstwo pozytywnych opinii, a podczas głosowania na Facebooku do ostatniej chwili nie można było przewidzieć, który team zajmie pierwsze miejsce.

Post jest nagrodą specjalną, którą jako jeden z jurorów przygotowałem dla zwycięskiej realizacji. Gratuluję Kasi i Magdzie oraz wszystkim pozostałym uczestnikom, którzy brali udział w konkursie – zrobiliscie kawał dobrej roboty! 🙂

Zdjęcia: Projekt_Patyczak

 

Dziękuję za przeczytanie mojego materiału.

Jeśli ten wpis spodobał Ci się wyjątkowo, zainspirował Cię lub pomógł rozwiązać Twój meblowy problem, możesz postawić mi kawę. Wesprzesz w ten sposób moją wieloletnią pracę - będzie mi niezmiernie miło!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
IMG_5402.png
Zacznij pisać, aby zobaczyć produkty, których szukasz.