Blog

Pałac Kamieniec

Choć nie był to pierwszy raz, kiedy mój przyjazd na warsztaty i powrót do domu złożyły się w trasę liczącą nieco ponad tysiąc kilometrów, zupełnie po raz pierwszy miałem okazję uczyć o odnawianiu staroci w osiemnastowiecznym pałacu. Debiutowałem także z programem skupiającym się głównie na technikach stylizacji mebli. Kwietniowe warsztaty w przepięknym, pochodzącym z XVIII stulecia i zlokalizowanym nieopodal Kłodzka Pałacu Kamieniec przeszły do historii.

Zapraszam na post!

Do Kamieńca – po siedmiogodzinnej podróży – dotarłem w piątek wieczorem, ale Uczestnicy z różnych stron Polski zaczęli pojawiać się na miejscu już po południu. Zaplanowane na godzinę 21:15 spotkanie otwierające warsztaty odbyło się w jadalni przy obłędnej jeżynówce pani Marylki. Rozmowy o pchlich targach, meblach, ciekawych miejscach i detalach z pałacowych wnętrz takich jak położona na parterze w 1883 roku (i świetnie zachowana) posadzka Villeroy & Boch z fabryki w Mettlach, pod którą kryją się oryginalne – jeszcze starsze – płyty z piaskowca, zapewne trwałyby do rana, lecz na krótko przed północą udaliśmy się na odpoczynek, gdyż kolejnego dnia czekała nas wcale nie lekka praca.

W sobotni poranek dołączył do nas pięcioosobowy zespół Chalk House z Trójmiasta. Po śniadaniu przeszliśmy do przygotowanej w przepięknej stodole pracowni, gdzie kilka słów o możliwościach farb kredowych i wosków Vintage opowiedziała wszystkim Agnieszka Tyszecka. Chwilę później omówiliśmy planowany zakres zadań do wykonania przy każdym z mebli, jednak zanim przystąpiliśmy do ich stylizacji, zajęliśmy się demontażem, czyszczeniem i klejeniem drewna, a także wypełnianiem ubytków. Etap ten był świetną okazją do pokazania Uczestnikom, w jaki sposób rozpoznać politurę i jak ją odświeżyć bądź całkowicie usunąć, jak opisywać części mebli, by nie mieć problemów podczas klejenia, jak szlifować papierem ściernym i cyklinami oraz w jaki sposób poradzić sobie z niechcianymi zapachami. Prace trwały aż do godziny 19:00.

Dzień zakończył się uroczystą kolacją, podczas której mieliśmy przyjemność rozsmakowania się w menu przygotowanym przez Szefową Kuchni – Wiolettę Sobieraj. Usłyszeliśmy też masę historii związanych z przeszłością pałacu. Wiecie, że dębowe schody prowadzące na poszczególne kondygnacje budynku to wiernie odtworzona i ważąca cztery tony kopia oryginalnych schodów wykonanych z modrzewia, a pałacowy ogród zaprojektowano na podstawie odnalezionych w zbiorach potomków dawnych właścicieli obiektu listów i zdjęć?

Trzeciego dnia – w niedzielę,  tuż po śniadaniu przyszedł czas na kolejne, wyczekiwane przez wszystkich etapy prac związane ze stylizacją. Pomysłów, jak pewnie się domyślacie, było bardzo dużo, a wśród perełek przygotowanych do wykańczania znalazły się między innymi artdecowskie, ludwikowskie, gięte i eklektyczne krzesła, fornirowany stolik z szufladami, rama lustra, korona bieliźniarki, konsola na toczonych nogach, szafka kuchenna, pochodząca z Afryki gra logiczna, sosnowy zydel i kwietnik z sylwetką chłopca trzymającego kiść winogron. Dysponując farbami i woskami, po kolei testowaliśmy możliwe do osiągnięcia połączenia kolorów i faktur, aby osiągnąć zarówno jednolite satynowe powłoki, jak i te sprawiające wrażenie starych przez wytworzenie na nich realistycznie wyglądających odprysków, laserunków i otarć odsłaniających różnokolorowe warstwy farb nakładane jedna na drugą. Znaczna część mebli spatynowana została woskami dla podbicia efektu starości. Prace szły bardzo sprawnie. Już w czasie obiadu głównym tematem rozmów były pierwsze widoczne efekty, a na krótko przed godziną 16:00 mogliśmy oglądać ostateczne rezultaty dwóch dni pracy.

 

Dziękuję Katarzynie i Wojciechowi – Gospodarzom Pałacu Kamieniec za zaproszenie, gościnę, świetną organizację warsztatów oraz czuwanie nad ich przebiegiem.

Dziękuję Agnieszce i Maćkowi z Chalk House za włączenie się w organizację warsztatów i (osobiste!!!) dostarczenie farb aż z Trójmiasta.

Szczególne podziękowania należą się Wam, drodzy Uczestnicy! Dziękuję za trzy inspirujące i pełne pracy dni. Mam nadzieję, że wiedza zdobyta na warsztatach przyda Wam się w przyszłości.

Do zobaczenia!

Paweł

Zdjęcia: Paweł Machomet i Katarzyna Hutna

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Dziękuję za przeczytanie mojego materiału.

Jeśli ten wpis spodobał Ci się wyjątkowo, zainspirował Cię lub pomógł rozwiązać Twój meblowy problem, możesz postawić mi kawę. Wesprzesz w ten sposób moją wieloletnią pracę - będzie mi niezmiernie miło!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
IMG_5402.png
spotkajmy się!

Podstawy Odnawiania Mebli

lekcje na żywo
teoria i elementy warsztatowe
SZCZECIN 23 & 24 MARCA 2024
Zacznij pisać, aby zobaczyć produkty, których szukasz.