Blog

ARENA DESIGN 2015

Kolejne warsztaty z odnawiania mebli dobiegły końca. Tym razem były one częścią siódmej już edycji Arena Design na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i trwały przez wszystkie cztery festiwalowe dni. Ośmioro uczestników odnawiało krzesła, które udało mi się znaleźć na śmietnikach.

Gościem pierwszego dnia warsztatów był Rafał Grzegorek, przedstawiciel marki Festool, która udostępniła elektronarzędzia niezbędne do oczyszczenia drewnianych elementów krzeseł ze starych warstw lakieru i farby. Gdy po krótkim szkoleniu szlifierki zostały uruchomione i wydały z siebie dźwięk, trudno było znaleźć osobę zwiedzającą targi, która nie zwróciła uwagi na nasz warsztat ulokowany na antresoli pawilonu 🙂 W czasie oczyszczania drewna w wyobraźni uczestników rodziły się pomysły na to, jak mają wyglądać odnowione krzesła, dlatego drugi dzień rozpoczęliśmy prezentacją o tkaninach meblowych, przygotowaną i prowadzoną przez Martę Kyrdziawę z firmy Deca Makes It Lovely, która przez cały dzień doradzała w kwestiach związanych z nowym wyglądem staroci. Do tkanin dobierane były wybarwienia drewna, sposób jego wykończenia w poszczególnych miejscach. Warsztat wypełniły kolory i wzory, a pod koniec dnia na stanowiskach uczestników zaczęły pojawiać się pierwsze efekty pracy. Przed przystąpieniem do działania trzeciego dnia, opowiedziałem uczestnikom warsztatów o blogu Rzuć Pan Okiem. Przygotowałem kilka historii o meblach, które znalazłem w różnych zaskakujących okolicznościach. Pojawiły się w nich między innymi prawie trzystuletnie drzwi wejściowe do wiejskiej chaty, czy toaletka ze składanym lustrem z lat siedemdziesiątych, która cudem uniknęła spalenia. Po prezentacji przystąpiliśmy do ostatnich etapów renowacji. Uczestnicy spojrzeli “świeżym okiem” na to, co zrobili dzień wcześniej, dzięki czemu mogli wyłapać wszystkie szczegóły wymagające drobnych poprawek. Kiedy wszystkie elementy stelaży były wykończone, a siedziska i oparcia wypełnione nową pianką i obite dobranymi wcześniej tkaninami, rozpoczęliśmy montaż. Ten etap był dla wszystkich zdecydowanie najbardziej emocjonujący. W końcu ze wszystkich odnowionych części w kilkanaście minut powstawał zupełnie nowy mebel!

Efekty pracy uczestników można było oglądać na wystawie w trakcie ostatniego dnia targów. Odnowione meble trafiły do domów autorów ich renowacji jako prezent za ciężką pracę.

Choć odnawiająca meble grupa liczyła osiem osób, warsztat otwarty był dla wszystkich zwiedzających, którzy mieli możliwość zadawania pytań i podglądania z bliska interesujących ich etapów renowacji.

Dziękuję Międzynarodowym Targom Poznańskim, Dyrekcji Arena Design i Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu za organizację warsztatów, Marcie i Natalii z Deca Makes It Lovely za piękne tkaniny i prezentację, firmie Festool Polska za elektronarzędzia oraz Redakcji magazynu Ładnie Naprawię za promocję i udostępnienie najnowszego numeru, który znikał z koszyków w mgnieniu oka!

Zdjęcia: Damian Jabłonowski

Dziękuję za przeczytanie mojego materiału.

Jeśli ten wpis spodobał Ci się wyjątkowo, zainspirował Cię lub pomógł rozwiązać Twój meblowy problem, możesz postawić mi kawę. Wesprzesz w ten sposób moją wieloletnią pracę - będzie mi niezmiernie miło!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
IMG_5402.png
Zacznij pisać, aby zobaczyć produkty, których szukasz.