Blog

Concordia Design 9-10.09.2017

To była moja dwunasta warsztatowa wizyta w Poznaniu i druga na zaproszenie Concordia Design. Także po raz drugi warsztaty, które poprowadziłem dotyczyły wyłącznie tematów związanych z odnawianiem drewna. Wydawać by się mogło, że oczyścić je i pomalować od nowa to nic szczególnego, ale przywiezione przez uczestników starocie udowodniły, że pracy z tym materiałem wcale nie jest mało. 

Duński mahoniowy stoliczek, thonet z Radomska, fornirowana szafka nocna, stelaż fotela męskiego Mieczysława Puchały, ludwikowski stolik z rafią i bogate w formie medalionowe krzesło po prababci ocalone z pożaru to tylko część perełek, dzięki którym amatorzy renowacji mieli szansę zgłębić jej praktyczne tajniki. Po krótkim omówieniu historii każdego mebla rozpoczęła się wyczekiwana przez wszystkich praca. Trwające długie godziny rozkręcanie, rozbijanie, cyklinowanie, skrobanie, szlifowanie, wypełnianie, klejenie, ściskanie, skręcanie, polerowanie, olejowanie, bejcowanie, malowanie, woskowanie, patynowanie, matowienie i lakierowanie niemal przy każdym meblu wyglądało inaczej, dając szerokie spojrzenie na to, jak rozmaite rzeczy i procesy kryje w sobie każdy z tych etapów.

Zupełnie oczywistym jest fakt, że praca wymagała od uczestników ogromnego wysiłku oraz podjęcia wielu prób i kreatywnych decyzji. Mimo że każdy z nich szczegółowo opracował wcześniej zakres zadań i przeanalizował możliwe rozwiązania, niektóre kwestie wymagały szybkich zmian i poprawek. Chociaż chwilami zmęczenie dość konkretnie dawało się we znaki, wszystkich motywowała myśl, że coraz mniej dzieli ich od  zobaczenia – u większości po raz pierwszy w życiu – zaplanowanych efektów.

W ciągu dwóch dni mieliśmy także czas, żeby porozmawiać o legendarnych projektantach z okresu PRL, plamach na politurze, meblach Kowalskich, Spółdzielni Ład, kleju kostnym, gatunkach drewna, opalarkach i szlifierkach.  Odpowiadając na ogromną ilość pytań, udzieliłem wielu praktycznych porad i rozwiałem sporo wątpliwości, które – mam nadzieję – ułatwią uczestnikom samodzielne odnawianie mebli w przyszłości.

Już w październiku widzimy się w Gdańsku!

Paweł

 

organizacja wydarzenia: Concordia Design / Daria Jezierska • zdjęcia: Dawid Szczepański • farby kredowe, pędzle i woski: Chalk House  • szybkoschnące lakiery, lakierobejce, szpachlówki i farby: Altax

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Hej!

Dziękuję za przeczytanie mojego materiału.

Jeśli ten wpis spodobał Ci się wyjątkowo, zainspirował Cię lub pomógł rozwiązać Twój meblowy problem, możesz postawić mi kawę. Wesprzesz w ten sposób moją wieloletnią pracę - będzie mi niezmiernie miło!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
IMG_5402.png
Zacznij pisać, aby zobaczyć produkty, których szukasz.