Blog

Aga-B

Krzesła “Aga-B”, które znalazłem kiedyś na jednym z przekopywanych przeze mnie strychów. Wyprodukowane w 1977 roku przez Wielkopolskie Fabryki Mebli. Ich stan pozostawiał wiele do życzenia. Właściwie nie ma się co dziwić – stały długie lata w wilgoci, zimą zimno i mokro, latem gorąco…

Pracę zacząłem jak zwykle od demontażu. W tym przypadku sprawę miałem uproszczoną, bo niemal wszystkie łączenia w stelażach były luźne. Żeby zdjąć siedziska wystarczyło odkręcić śruby. Bardzo spodobała mi się oryginalna tapicerka o ciekawym splocie i odcieniu żółci. Planowałem odzyskać ją i zachować, ale była poprzecierana w kilku “strategicznych” miejscach i nie wyglądałaby dobrze. Rozebrałem więc siedziska pozostawiając jedynie ich drewniane szkielety, które wymagały ponownego sklejenia.

Podstawy oczyściłem ze starych powłok, a następnie wykończyłem je bejcą w kolorze ciemnego orzecha i matowym lakierem. Gdybym zastosował lakier z połyskiem, po uszyciu tapicerki w sposób, który sobie już wcześniej wymyśliłem, całość okazałaby się zbyt chaotyczna 🙂

Czas na siedziska! Po sklejeniu ich szkieletów nabiłem na nie nowe sprężyny. Następnie położyłem warstwę grubego płótna workowego, na którym zacząłem formować docelowy kształt z pianki poliuretanowej. Piankę obiłem cienkim płótnem, a później warstwą wysokopuszystej otuliny po to, by wyrównać wszystkie drobne nierówności i nieco ‘wypełnić’ bryły siedzisk. W przypadku tych krzeseł – w pierwszej wersji spokojnych i stonowanych – postanowiłem zastosować tapicerkę z wyraźnym i wręcz rzucającym się w oczy ( 🙂 ) wzorem. Uszyłem ją (częściowo ręcznie i  w części na maszynie) z bardzo grubej i ciężkiej tkaniny z kwiatowym motywem w żywej kolorystyce.

Teraz wystarczyło tylko skręcić siedziska ze stelażami i gotowe! Krzesła w nowym wcieleniu można było oglądać na żywo podczas pierwszego Triennale Architektury Wnętrz CUBETURA 2013 w Szczecinie.

 

 

 

Dziękuję za przeczytanie mojego materiału.

Jeśli ten wpis spodobał Ci się wyjątkowo, zainspirował Cię lub pomógł rozwiązać Twój meblowy problem, możesz postawić mi kawę. Wesprzesz w ten sposób moją wieloletnią pracę - będzie mi niezmiernie miło!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zacznij pisać, aby zobaczyć produkty, których szukasz.