RENOWACJE

Typ 200-190

Od czego zaczęlibyście pracę nad jednym z najbardziej rozpoznawalnych wzorów, jeśli po renowacji miałby on wyglądać tak, jakby czterdzieści lat temu dopiero co zdjęto go z wystawy w domu towarowym? Sprawa wydaje się prosta: demontaż, szlifowanie, malowanie, tapicerowanie… Przygotowując się do odnowienia pary legendarnych krzeseł typu 200-190 projektu profesora Rajmunda Teofila Hałasa, postanowiłem dokładnie przejrzeć sieć i odwiedzić kilka showroomów z dizajnem. Poszukując inspiracji zwracałem uwagę na detale wykończenia, zestawienia barw i tkanin. To wszystko wygląda dość współcześnie! – pomyślałem. Buczyna w naturalnym kolorze wykańczana na mat, obicia w całej gamie stonowanych szarości na niekiedy uproszczonym fasonie siedziska to cechy pozwalające pożenić stare formy z obecnie panującymi trendami. Ponieważ typ 200-190 to ikona polskiego wzornictwa, wyobraziłem sobie, że świetnie byłoby móc zobaczyć ją na żywo tak, jak dekady temu mógł widzieć ją jej autor. Chcąc iść tym tropem wiedziałem, że modne rozwiązania na nic się nie zdadzą i aby uzyskać zamierzony efekt, będę musiał cofnąć się do lat siedemdziesiątych i nie iść na żaden kompromis! 

Zapraszam na post!

Ta wyprodukowana w Goleniowskich Fabrykach Mebli w 1976 roku para krzeseł jest dla mnie wyjątkowym znaleziskiem. Powstały w moim rodzinnym mieście i także tutaj – po ponad czterdziestu latach – udało mi się je znaleźć! Skłamałbym pisząc, że ich stan był opłakany. Drewniane, nieco wypłowiałe elementy nosiły masę zadrapań i ubytków. Miały na sobie niezliczoną ilość mniejszych i większych plam z zaprawy cementowej oraz mnóstwo kurzu. Brakowało dwóch lub trzech wkrętów, a tapicerka nadawała się do wymiany.

Drewno

Po odkręceniu oparć i siedzisk mogłem zająć się odnowieniem drewnianych konstrukcji. Jako miłośnik eksperymentowania przy odnawianiu staroci, chciałem zaserwować swoim hałasom coś nietypowego. Zdecydowałem, że… nie wyszlifuję ich! Tak, tak! Postanowiłem wystawić na próbę swoją precyzję oraz oko i wyretuszować drewno tak, by wyglądało jak nietknięte zębem czasu.

Ze względu na to, że oba szkielety były stabilne i żaden z elementów nie ruszał się, pracowałem na całości, bez rozkładania na częsci pierwsze. Zacząłem od bardzo dokładnego wyszorowania krzeseł. Wykorzystałem w tym celu środek do mycia parkietów i szczotkę z syntetycznym średnio sztywnym włosiem. Dopiero po zmyciu sporej ilości brudu (niektóre elementy były prawie czarne!), zobaczyłem w jakim stanie i kolorze są stare powłoki wykończeniowe. Usunąłem wszystkie plamy z cementu i oczyściłem odpryski. Musiałem znaleźć sposób na ukrycie braków w lakierze i wybarwieniu. Po kilku nieudanych próbach zmieszania idealnego odcienia bejcy, sięgnąłem po… olej do drewna! Wykorzystałem olej w kolorze teak marki Altax. Wcześniej sprawdziłem wersję bezbarwną oraz jasny dąb, ale to czerwonawy kolor teak okazał się najlepszym lekiem na wszelkie rysy, otarcia i obicia. Jeśli myślicie, że wybrany przeze mnie środek jest nietrwały i klei się zbierając kurz, jesteście w błędzie! Taki olej, o ile jest poprawnie nałożony, bardzo ładnie wysycha tworząc na wykańczanej powierzchni jednolity połyskliwy film.

Wszystkie głębsze ubytki wypełniłem specjalnym woskiem, który bez problemu kupicie w szerokiej gamie kolorów w każdym dobrze zaopatrzonym markecie budowlanym. Swój wosk musiałem zmieszać z wiśni i orzecha, dlatego że nie znalazłem gotowego produktu odpowiadającego mojemu nietypowemu wykończeniu.

Miejsca, z których stary lakier odchodził większymi partiami, czyli na przykład zakończenia nóg, przeszlifowałem ręcznie papierem ściernym 600, uzupełniłem kolor i polakierowałem. Lakier nakładałem niewielkim pędzlem artystycznym tylko w miejscach, w których go brakowało. Pełne skupienie i wstrzymanie oddechu na tym etapie pozwoliło mi uzupełnić braki w oryginalnej powłoce na tyle, by nie były zauważalne podczas użytkowania krzeseł.

Retusz trwał osiem dni.

Tapicerka

Zanim zająłem się obijaniem siedzisk i oparć nową tkaniną, odkurzyłem i posklejałem sypiące się cenne etykiety produkcyjne zawierające informacje o meblach i fabryce, z której pochodzą. Na swoje miejsce powędrowały też drobne fragmenty sklejki oderwane w czasie demontażu.

Po wyjęciu wszystkich zszywek i zdjęciu starej dzianiny, okazało się, że pianki poliuretanowe na oparciach są w świetnej kondycji – postanowiłem je zachować. Wysiedziane i nierówne pianki z siedzisk wymieniłem na nowe, wysokie na cztery centymetry (tą wartość udało mi się sprawdzić dzięki idealnie zachowanemu egzemplarzowi 200-190 z mojej kolekcji, który nie tylko w kwestii pianek okazał się bezcennym źródłem informacji).

Jeśli myślicie, że znalezienie tkaniny rodem z roku ’76 było proste, mylicie się! Przeszukując niezliczone ilości próbników, wybrałem… trzy materiały. Bardzo zależało mi na osiągnięciu zamierzonego efektu, więc postanowiłem przetestować każdy z nich i dopiero widząc jak się układają, jak odbijają światło, zdecydować się na jeden. Wybór padł na grube, lecz (czego nie spodziewałem się mając w dłoni próbkę) bardzo dobrze pracujące płótno w kolorze zielonym. Jego splot i odcień to niemal kropka w kropkę to, co zwykle czym prędzej zrywa się ze starych mebli pamiętających czasy PRL, by przygotować je do renowacji.

Oparcia obiłem zgodnie z oryginalnym wzorem dwoma kawałkami tkaniny. Przedni przybiłem niewysokimi zszywkami, a tylny przyszyłem krytym ściegiem. Zaznaczyłem sobie miejsca z otworami montażowymi i zrobiłem w nich niewielkie nacięcia zapobiegając tym samym pozaciąganiu i nakręceniu pojedynczych włókien materiału na wkręty mocujące oparcia do drewnianej konstrukcji.

Nie pamiętam kiedy ostatni raz zdarzyło mi się wykorzystać części starej tapicerki jako wzór do uszycia nowej. Uważam, że gdy wymieniamy wszystkie wnętrzności w fotelu lub krześle i nowe pianki z warstwą owaty stworzą nieco większy lub pełniejszy fason, nasze precyzyjne kopiowanie poszczególnych elementów zgodnie z oryginałem może pójść na marne (razem z kuponem tkaniny). Stare tapicerki służą mi najczęściej do oszacowania ilości potrzebnego materiału, jednak tym razem postanowiłem wykorzystać bardzo  starannie wykrojony niegdyś kształt wierzchu siedzisk i na potrzeby odnowienia moich krzeseł skopiowałem go dwukrotnie.

Bodna z wszytą wcześniej bizą (nazywaną w niektórych rejonach Polski kedrą) dopasowywałem upinając je na każdym z siedzisk osobno. Po zdjęciu wymiaru w obwodzie i zszyciu bodna czekało mnie bardzo trudne zadanie! Złączenie wierzchu i boczków siedziska to jeden szew na maszynie, jednak jeśli chciałem w miarę wiernie odwzorować oryginalny fason, musiałem się trochę pomęczyć nad wyprowadzeniem jego linii. Obserwując na zmianę zdjęcie katalogowe hałasa i wspomniany wcześniej kolekcjonerski dobrze zachowany egzemplarz, upinałem, naciągałem i fastrygowałem bodna DWA DNI. Potem rzeczywiście wystarczyło wrzucić je na maszynę i wypruć fastrygę.

Nie zapomniałem o tym, by sklejkę siedzisk widoczną od spodu oczyścić (uważając na naklejki!) i nieco podkolorować jasnoorzechową bejcą. W miejscach, gdzie dawniej przybite były małe próbki wykorzystanej tkaniny, przypiąłem nowy materiał.

Mamy to!

Po jedenastu dniach zostawiania poszczególnych etapów pracy do obejrzenia “świeżym okiem” jutro rano, zmywania nieudanych prób kolorystycznych, zmieniania, przypinania i odpinania tkaniny, mogę napisać, że osiągnąłem to, co zaplanowałem! Oryginalne wykończenie drewna z 1976 roku dzięki wyretuszowaniu ubytków i uzupełnieniu koloru lśni jak nowe. Zielona tapicerka uszyta z tkaniny przypominającej tekstylia “z epoki” na podstawie starego zdjęcia katalogowego, charakterem osadza krzesła w latach minionych. Bardzo chciałem, by akurat te dwa egzemplarze rozpoznawalnego w całej Polsce 200-190 nie pokazywały niemal nieograniczonych współcześnie możliwości zestawiania barw drewna z szalonymi printami i wzorami tekstyliów, a przedstawiały kultowy dziś projekt tak, jak mógłby on wyglądać cztery dekady temu. Zobaczcie sami!

Paweł

37 Comments

 • Reply
  Bożena
  8 lipca 2018 at 09:08

  Super .Ja oddałam do tapicera efekt marny.Zbyt póżno znalazłam Pana “stronę”.Zmarnowali.

 • Reply
  Sylwia
  2 lipca 2018 at 19:43

  Jesteś niesamowity!

 • Reply
  Sławomir
  19 maja 2018 at 06:58

  Super fajny artykuł , bardzo pomocny , znalazłem go przypadkiem ale na pewno od tej chwili bede sledził uwaznie Pana strone , ja od niedawna równiez jestem zafascynowany odnawianiem klasyków z PRL jak również i starszych rzeczy.

 • Reply
  Aurea
  11 maja 2018 at 17:45

  Jestem od ogromnym wrażeniem!

 • Reply
  Bartek
  18 kwietnia 2018 at 05:56

  Dzień dobry,

  Postępuje zgodnie z Pana opisem jadnak po olejowaniu stolarki, krzesła trochę się kleją i zostawiają czerwono brązowe ślady. Co mam zrobić żeby się tęgo pozbyć ? Wyczyścić je jakimś środkiem ? Polerować na sucho ?

  Serdecznie dziękuję i proszę o podpowiedź

 • Reply
  Dola
  7 lutego 2018 at 21:21

  Cóż za precyzja. Z przyjemnością ogląda się i czyta o tym jak traktujesz meble. Coś niesamowitego!

 • Reply
  Izabela
  23 stycznia 2018 at 13:26

  Dzień dobry! Jestem w trakcie szlifownia moich “hałasów” (muszę, bo mają zupełnie inny kolor lakieru, a chciałabym je ujednolocić i zawoskować). Przymierzam się też powoli do tapicerki i chciałam zapytać o kilka szczegółów. Jakiej grubości gąbki użył Pan na siedzisko? Wygląda mi na dość miękką gąbkę, będzie się pewnie zachowywać identycznie jak w oryginalnych krzesłach i dość szybko się ugniecie, więc może do swoich użyję nieco niższej i twardszej, ale chciałabym mieć odniesienie do tej, którą Pan zastosował. Na oparcie widzę, że użyto zupełnie innego rodzaju gąbki – czy można poprosić o podpowiedź co to za materiał? Ona wygląda na taką zdolną do profilowania i twardszą. Czy może pamięta Pan ile materiału zamówił Pan na 2 krzesła? Będę wdzięczna za wskazówki :) Pozdrawiam, Iza

  • Reply
   rzucpanokiem.pl
   23 stycznia 2018 at 22:32

   Dzień dobry, pianka w oparciach jest oryginalna, natomiast w siedziskach jest pianka 20mm T35 klejona podwójnie do wysokości 40mm. Raczej szybko się nie ugniecie ;-) Nie pamiętam, co to za materiał, proszę napisać maila do Deca Makes It Lovely i poprosić o pomoc powołując się na “tkaninę, którą Paweł zamawiał na hałasy”. Zamówiłem dużo więcej materiału, bo bardzo mi się podobał, ale na dwa krzesła zużyłem około 1 metra. Pozdrawiam, Paweł

 • Reply
  viola
  21 stycznia 2018 at 10:30

  Pięknie!!! I ta precyzja .
  Marzą mi się takie skarby. Może za jakiś czas…Mam w związku z tym pytanie. czy te krzesła są wygodne? Bo to, ze są przepiękne, nie ulega wątpliwości,. A jak z funkcjonalnością? czy dość niewielkie oparcie nie sprawia, ze “bolą plecy? :)

  • Reply
   rzucpanokiem.pl
   23 stycznia 2018 at 11:19

   Dziękuję. Krzesła są wygodne. Miękkie tapicerowane zaplecki są ergonomicznie przemyślane i nie powodują dyskomfortu nawet przy dłuższym posiedzeniu ;-) Pozdrawiam.

 • Reply
  Ania
  28 listopada 2017 at 09:30

  Wyszło pięknie! Mam pytanie, czy części drewna, które nie miały ubytków/odprysków też były czymś pokrywane, czy tylko umyte?

  • Reply
   rzucpanokiem.pl
   12 grudnia 2017 at 22:47

   Ania, całość była olejowana po to, by miała jeden połysk ;-)

 • Reply
  Hania
  6 listopada 2017 at 10:08

  Piękne te krzesła! Aż żałuję, że zaczęłam szlifować swoje “Hałasy” :) Tkanina też cudna, można kupić podobną przez internet?

  • Reply
   rzucpanokiem.pl
   14 listopada 2017 at 12:29

   Hania, nie pamiętam niestety jaka to kolekcja i producent. Tkaninę kupiłem w Deca w Szczecinie – napisz do sklepu z zapytaniem jakiej tkaniny użył Paweł do obicia Hałasów ;-) Pozdrawiam!

   • Reply
    Hania
    1 grudnia 2017 at 14:41

    Dzięki za podpowiedź, zadzwonię tam :) Jeszcze tylko jedno pytanie: przy okazji rozbiórki siedziska moich krzeseł natknęłam się na coś w rodzaju “kanapki” z czegoś trawopodobnego i cienkiej pianki tapicerskiej. No i tak się zastanawiam czy odnawiać tylko na piance czy kupić nową taką matę i zrobić jak w oryginale. Tak na marginesie, Twoje krzesła też miały taki skład w środku? Bo wyglądają identycznie i typ ten sam. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. :)

    • Reply
     rzucpanokiem.pl
     12 grudnia 2017 at 22:48

     Chyba chodzi o matę kokosową. Możesz śmiało zastąpić ją pianką poliuretanową. Pozdrawiam!

  • Reply
   Ania
   26 sierpnia 2019 at 15:21

   Pięknie odnowione krzesła. Jakiego koloru bejcy i odnawiacza Pan użył ? Czy może mieszanka kolorów?

   • Reply
    rzucpanokiem.pl
    31 sierpnia 2019 at 09:02

    Odnawiacz był i do jasnego i do ciemnego drewna, natomiast bejcy nie było tu wcale – wszystko jest opisane w tekście. Użyłem oleju barwiącego w kolorze zbliżonym do oryginalnego koloru krzeseł i retuszowałem nim różnice tonalne ;-) Pozdrawiam

 • Reply
  Malwina Nogaj
  25 października 2017 at 18:18

  Odlot ! Można się zakochać patrząc na Pana precyzję i dokładność !

 • Reply
  Olka
  5 października 2017 at 11:56

  Przepiękne! Zdradzisz co za płótno i gdzie można takie dostać?

  • Reply
   rzucpanokiem.pl
   10 października 2017 at 17:59

   Dziękuję! Tkanina to 100% PES i zamówiłem ją w Deca Makes It Lovely w Szczecinie. Nie pamiętam od jakiego producenta pochodzi, ale jak skontaktujesz się ze sklepem i powiesz, że to materiał z tych krzeseł, na pewno dostaniesz to samo :-)

 • Reply
  Małgo
  2 października 2017 at 14:11

  Mistrzostwo! Piękna robota.

 • Reply
  Agnieszka
  17 września 2017 at 12:56

  Te krzesła sa piękne. Wczoraj podziwialismy je w Brukseli. Gratuluję!

 • Reply
  Piotr
  3 sierpnia 2017 at 11:50

  Piękna robota. W mojej branży renowacja to podstawa. :)

 • Reply
  magda
  6 czerwca 2017 at 11:38

  Idealnie!

 • Reply
  Kacper
  5 czerwca 2017 at 08:21

  Piękna metamorfoza! Mam w domu na strychu jakieś stare krzesła i stół. Chętnie zrobił bym z nich użytek i odnowił, ale nie mam w tym zabardzo doświadczenia i boję się co z tego wyjdzie.

 • Reply
  M. Sz.
  3 czerwca 2017 at 04:36

  Top notch! W pełni osiągnięty cel.

 • Reply
  Agata
  2 czerwca 2017 at 08:46

  że też wcześniej nie wpadłeś na ten pomysł, oszczędziłbyś mi godzin szlifowania moich czterech pozostałych Hałasów..:P

 • Reply
  Basia
  31 maja 2017 at 10:56

  Mistrz

 • Reply
  Kuba
  31 maja 2017 at 09:51

  Mistrzostwo!

 • Reply
  Magda
  31 maja 2017 at 08:55

  Wow, chapeau bas po raz kolejny! Kawał dobrej dobry, gratuluję.

 • Reply
  TS
  31 maja 2017 at 08:50

  Jest Pan moim idolem, wspaniała praca !!!

 • Leave a Reply

  error: