RELACJE Z WARSZTATÓW

Warsztaty i wykład w Gdańsku

Październikowy Gdańsk powitał mnie prawdziwie londyńską pogodą. Od mojej ostatniej wizyty w tym mieście przy okazji kolorowej trasy DIY z marką Altax minęły niecałe trzy miesiące. Wtedy – podczas trwającego Jarmarku św. Dominika – niemal wszystkie ulice przepełnione były różnego rodzaju atrakcjami i tłumem zwiedzających. Tym razem miałem szansę zobaczyć nieco inną, spokojną i cichą odsłonę grodu Neptuna. Była to moja trzecia wizyta na zaproszenie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i podobnie jak w ubiegłym roku w planie miałem poprowadzenie warsztatów odnawiania mebli oraz wykładu dla miłośników renowacji.

Warsztaty odnawiania mebli

Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu, wśród przyniesionych przez Uczestników perełek do odnowienia po raz pierwszy pojawiło się wiele takich, których jeszcze nigdy podczas warsztatów nie było. Ludwikowski podnóżek, dębowy stolik z rafią, gięte tapicerowane krzesła z Radomska, patyczaki z muszelkowym oparciem czy jesionowy stoliczek z legendarnego ŁADu to tylko część z nich. Dzięki różnorodności form i materiałów, z których zostały wykonane, miałem szansę pokazać całej grupie szeroki zakres prostych technik i sposobów na poradzenie sobie z poszczególnymi etapami i wieloma problemami wynikającymi podczas domowych renowacji.

W ciągu dwóch dni intensywnej pracy każdy z Uczestników miał szansę poznać w praktyce zasady czyszczenia drewna, lakierowania, olejowania, woskowania, malowania różnymi technikami i tapicerowania. Choć zawsze powtarzam, że na celu prowadzonych przeze mnie warsztatów nie stoi odrestaurowanie mebla w 14 godzin, a umożliwienie zdobycia jak największej puli nowych wiadomości, znaczną część prac udało się skończyć i zabrać do domów ich efekty jako gotowe do użytku.

Wykład “O odnawianiu mebli. Kilka porad dla początkujących”

Po zakończeniu pierwszego dnia warsztatów, kilka minut po godzinie 18:00 przy widowni pełnej początkujących pasjonatów renowacji, opowiedziałem o tym, w jaki sposób zabrać się za samodzielne odnawianie staroci. Chociaż temat (nawet w zupełnie podstawowym wymiarze)  jest bardzo szeroki i z pewnością nie da się go w pełni ująć w ramach jednego spotkania, starałem się przekazać jak najwięcej informacji i przydatnych porad mówiąc o narzędziach, materiałach i technikach oraz porównując je i wspominając o możliwościach ich zastosowania. Przeprawa przez poszczególne fazy przywracania starym meblom dawnego blasku nie należała do najkrótszych, jednak nie zabrakło osób chcących dowiedzieć się więcej! Z najwytrwalszymi słuchaczami spotkałem się zaraz po wykładzie w łaźniowym foyer, by odpowiedzieć na wszystkie ich pytania i… pokazać szycie ściegiem krytym.

Bardzo dziękuję za Waszą obecność – cieszę się, że mogłem Was spotkać! Do Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku wrócę już 18. listopada – szczegóły znajdziecie w moim terminarzu.

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia/Basia Secke

Farby kredowe i woski: Autentico®

Farby do drewna, lakiery, oleje: Altax

Pomoc w prowadzeniu warsztatów i zdjęcia: Dawid Szczepański

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

No Comments

Leave a Reply

error: