RELACJE Z WARSZTATÓW

POZNAŃ DESIGN DAYS 2015

Jednym z wydarzeń tegorocznego festiwalu Poznań Design Days były warsztaty odnawiania mebli. Pracownia umiejscowiona została na Placu Wolności. Sześcioro Uczestników miało tylko dwa dni na przywrócenie starym krzesłom drugiego życia według własnego pomysłu.

Pierwszego dnia krzesła zostały rozkręcone na części, z których następnie usuwane były stare warstwy lakieru. Ten etap miał wpływ na ostateczny efekt renowacji, więc wszyscy Warsztatowicze podeszli do niego z niezwykłą precyzją. Od samego początku dopisywała pogoda i już około południa temperatura wewnątrz kontenerów nieco utrudniała pracę. Dla nikogo jednak nie okazała się przeszkodą i plan na dzień pierwszy został zrealizowany w stu procentach.

Drugi dzień rozpoczęliśmy wykładem przygotowanym przez Martę Kyrdziawę z Deca Makes It Lovely. Uczestnicy otrzymali komplet informacji na temat tkanin meblowych, które mieli do dyspozycji podczas tapicerowania odnawianych przez siebie mebli. Po prezentacji z dokładnie oczyszczonymi poprzedniego dnia drewnianymi częściami krzeseł, mogliśmy przystąpić do kolejnych etapów. Pracownię wypełniły kolory i wzory. Warsztatowicze dopasowywali wykończenia drewna, barwy i rodzaje tkanin tak, by realizacja odzwierciedliła to, co podsuwała im wyobraźnia. Były rozmowy, konsultacje, zmiany i odważne decyzje 🙂

Choć zadania do łatwych nie należały, motywację dla każdego stanowił fakt, że będzie mógł zabrać odnowiony przez siebie mebel do domu. Po skręceniu pomalowanych, polakierowanych i obitych części przyszedł czas na, w niektórych przypadkach niepewne, przetestowanie gotowych krzeseł. Niepewność po kilku chwilach zamieniała się jednak w uśmiech na twarzy, który potwierdzał tylko, że warto było poświęcić im dwa dni ciężkiej pracy 🙂

Dzięki lokalizacji w sercu miasta, warsztaty odwiedziło mnóstwo mieszkańców i turystów. Każdy z nich mógł porozmawiać i przyjrzeć się naszej pracy z bliska.

Dziękuję Fundacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za zaproszenie, organizację i czuwanie nad wszystkim przez cały czas trwania warsztatów, Redakcji Purpose i Ładnie Naprawię za patronat i magazyny, które znikały z koszyków i wieszaków, Marcie i Natalii z Deca Makes it Lovely za prezentację i kolorowe tkaniny, firmie Festool Polska za użyczenie elektronarzędzi.

Zdjęcia: Damian Jabłonowski

1 Comment

  • Reply
    Marta
    12 Maj 2015 at 14:25

    super…żałuje, że nie mogłam tam być. Ale następnym razem będę na pewno

  • Leave a Reply

    error: