„200-190”– to wyjątkowe warsztaty renowacji krzeseł tapicerowanych typ 200-190 projektu profesora Rajmunda Teofila Hałasa. Wydarzenie to otwiera na Folwarku Edwardowo nowy cykl spotkań poświęconych odnawianiu wybranych ikon meblarskich, będących projektami polskich twórców lat 60. i 70. W trakcie kolejnych warsztatów chcemy przybliżać historie związane z najciekawszymi meblami tego okresu, które trafiły do produkcji seryjnej, tak aby uczestnicy mogli poznać ich konstrukcję, charakterystyczne dla danego modelu materiały i sposoby wykończenia, a także techniki tapicerowania.
Profesor Hałas jest szczególną postacią polskiego wzornictwa. Pochodził z rodziny o długiej tradycji w dziedzinie rzemiosła stolarskiego. W roku 1957 ukończył studia w PWSSP w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz. Doświadczenie projektowe rozwijał na stypendiach w Helsinkach i Wielkiej Brytanii, gdzie miał okazję uczyć się od legend europejskiego designu – Alvara Aalto oraz Gordona Russella. Poza pracą w przemyśle meblarskim w latach 1956-69 kierował Pracownią Projektowania Mebli w Zjednoczeniu Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu. Od 1965 r. prof. Rajmund Hałas realizując swój autorski program projektowy kształcił studentów najpierw w pracowniach PWSSP, a od 1996 ASP.
Jego najsłynniejsze prace to projekt regału o zmiennych wysokościach z roku 1959, kawa i papierosy, czyli projekt stolika w kształcie nerki krzesła czerwone-czarne-białe, krzesło typ 200-190 oraz krzesło z zestawu kombinowanego typ 1329 z Bydgoskich Fabryk Mebli. Kultowe krzesło typ 200-190 oryginalnie produkowane przez Paczkowską Fabrykę Mebli to projekt z 1963 roku.
Charakteryzuje je lekka konstrukcja z drewna bukowego, miękkie linie tapicerowanego siedziska i oparcia, a także doceniane współcześnie proporcje i prosta forma, dzięki którym krzesło to jest wydaje się ponadczasowe.
Wprowadzenie do warsztatów stanowić będą anegdoty i opowieści profesor Jadwigi Filipiak – autorki wydanej w ubiegłym roku monografii o profesorze Hałasie, która postara się przybliżyć sylwetkę tego niezwykłego projektanta. Poza tym będziemy mieli okazję gościć żonę profesora Panią Stanisławę Hałas oraz jego asystentów z lat 70. z PWSSP.
Warsztaty obejmują zarówno część teoretyczną jak i praktyczną. Uczestnicy poznają techniki renowacji, usuwania starych powłok, nakładania nowych, wymiany pianek i elementów tapicerki, a w efekcie końcowym samodzielnie odnowią krzesło tapicerowane typ 200-190.
Warsztaty poprowadzi niezastąpiony „Rzuć Pan Okiem” czyli Paweł Machomet we współpracy z zespołem Folwarku Edwardowo – projektantami mebli i miłośnikami renowacji.
Podczas drugiego dnia warsztatów uczestnicy wykonają tapicerkę między innymi pod okiem mistrza – tapicera z wieloletnim doświadczeniem – pana Romana Napierały.
Celem warsztatów jest zdobycie przez uczestników umiejętności związanych z renowacją mebli, dlatego przywiązujemy uwagę do każdego etapu tego czasochłonnego procesu.
Data: 15–16 września 2018 w godzinach od 10:00 do 17:00
Miejsce: Folwark Edwardowo, ul. Bukowska 177, Poznań
Bilety: warsztaty-halas.evenea.pl
Cena obejmuje warsztat renowacji drewna i tapicerki, dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi i materiałów tj. lakierów, farb kredowych i wosków Autentico Paint, farb akrylowych Altax – Mistrzostwo w Twoim wykonaniu, bejc, a także pianek tapicerskich oraz tkanin obiciowych marki Ridex.
Zapisy: info@wordpress.dev.cc W informacji zwrotnej podane zostaną dane do przelewu.
Warsztaty odbędą się przy minimalnej ilości ośmiu uczestników. W przypadku, gdy liczba chętnych będzie mniejsza, organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia. Osoby, które dokonają opłaty za udział w warsztatach, otrzymają zwrot całej kwoty.
Wiek: 18+
Organizator:
Współorganizarorzy:
Partnerzy:
O Folwarku Edwardowo
Folwark położony jest w Poznaniu na Edwardowie, a jego początki sięgają połowy XIX wieku. Jest to jeden z najlepiej zachowanych kompleksów dworsko-folwarcznych na mapie Poznania. Właścicielem terenu, na którym zlokalizowany jest folwark oraz autorem przedsięwzięcia Projekt Edwardowo jest firma PKOB WEGNER, współorganizator wyżej wymienionego wydarzenia. Projekt zagospodarowania Folwarku został powołany do życia w 2015 roku jako spółka celowa, której zadaniem jest rewitalizacja i komercjalizacja byłych terenów dworu Edwardowo mieszczącego się w Poznaniu przy ul. Bukowskiej. Firma PKOB WEGNER mając na względzie zachowanie starego układu architektonicznego obiektu, opracowała koncepcję rozwoju tego terenu, umożliwiając stworzenie ciekawego kompleksu dla działań biznesowych charakteryzującego się wyjątkową architekturą.
Więcej informacji o Folwarku znajdziesz TUTAJ