Blog

ARENA DESIGN 2016

Ósma edycja areny DESIGN dobiegła końca. W tym roku już po raz drugi miałem przyjemność poprowadzić warsztaty odnawiania mebli w ramach tego festiwalu. Nigdy do tej pory nie były one tak duże. Podczas czterech dni aż piętnaście osób pracowało jednocześnie, odnawiając starocie wyszukane przeze mnie na internetowych aukcjach, pchlich targach i śmietnikach. Udało mi się znaleźć dziesięć krzeseł na toczonych nóżkach, ale trafiło się też kilka taboretów oraz dwa krzesła z drewna bukowego z tapicerowanym siedziskiem na giętej sklejce.

Pracy było bardzo dużo ze względu na sporą ilość elementów tapicerowanych. Jak zwykle, zaczęliśmy od zerwania zużytych tkanin, pasów, pianek i mat kokosowych. Wszystkie stare wnętrzności powędrowały do kosza. Po demontażu trzeba było szybko oczyścić stolarkę. Po raz pierwszy odkąd prowadzę warsztaty, zamiast szlifierek użyliśmy ręcznych skrobaków, które bez większych problemów poradziły sobie z usunięciem lakieru z drewna. Uczestnicy pracowali intensywnie, dzięki czemu pod koniec pierwszego dnia możliwe było sklejenie ruchomych elementów konstrukcji krzeseł i taboretów oraz wypełnienie drobnych ubytków tak, aby rano móc przejść do kolejnych etapów renowacji.

Drugi dzień rozpoczął się wykładem o tkaninie meblowej, który przygotowała firma Deca Makes It Lovely. Warsztatowicze oraz zwiedzający targi dostali garść niezbędnych informacji na temat materiałów wykorzystywanych do obijania mebli. Marta i Natalia postarały się, by każdy z omawianych rodzajów tkanin można było zobaczyć na żywo 🙂 Po prezentacji przyszła kolej na wykańczanie drewna. O to, by każdy Uczestnik warsztatów miał szeroki wachlarz rozwiązań, zadbała firma Altax, której preparaty do drewna mieliśmy okazję używać. W ruch poszły więc lakiery, oleje, lakierobejce i farby.

Trzeci dzień zarezerwowany był na tapicerowanie. Po krótkim omówieniu i pokazaniu kilku zasad nabijania pasów, przyklejania i docinania pianek, czy ręcznego szycia niewidocznym szwem, zabraliśmy się za odtwarzanie zerwanych wcześniej wnętrzności. Po przygotowaniu siedzisk i oparć przyszedł czas na tkaniny obiciowe, których do wyboru było około dwudziestu. Cała przestrzeń warsztatów wypełniła się kolorami i rozpoczęły się narady, rozwijanie belek, przymierzanie, dopasowywanie, zamienianie, mierzenie i cięcie.

Na ostatni dzień festiwalu zaplanowałem wystawę odnowionych mebli, jednak pracy było tak dużo, że niemal wszyscy postanowili wykorzystać ten czas na dokańczanie przyszywania elementów tapicerki i ostatnie poprawki.

Tradycyjnie już w nagrodę za ciężką pracę, odnowione meble powędrowały do domu razem z autorami ich renowacji 🙂

Dziękuję Organizatorom arena DESIGN za zaproszenie i organizację warsztatów, Marcie i Natalii z Deca Makes It Lovely za prezentację i tkaniny, firmie Altax za dostarczenie produktów do drewna, które choć były otwarte wszystkie na raz, nie wydzielały żadnych zapachów i szybko schły, Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Akademii Sztuki w Szczecinie za zainteresowanie akcją i pomoc w jej przygotowaniu, Mai i Maćkowi z Magazynu Purpose i serwisu Ładnie Naprawię, za to, że po raz kolejny wsparli prowadzone przeze mnie wydarzenie, Pracowni Projektowej uk-architekt za pomoc w dowiezieniu wszystkich narzędzi na czas, Marcinowi za maszynę do szycia, Bartkowi za wielką pomoc w prowadzeniu warsztatów i zdjęcia, Martynie za zdjęcia i lemoniadę 🙂

Podziękowania należą się także wszystkim Uczestnikom warsztatów, którzy w większości po raz pierwszy stanęli przed zadaniem polegającym na własnoręcznym odnowieniu mebla – doskonale sobie poradziliście! Brawo! 🙂

Do zobaczenia!

Zdjęcia: Martyna Feter, Bartek Sumionka, Paweł Machomet

 

 

Dziękuję za przeczytanie mojego materiału.

Jeśli ten wpis spodobał Ci się wyjątkowo, zainspirował Cię lub pomógł rozwiązać Twój meblowy problem, możesz postawić mi kawę. Wesprzesz w ten sposób moją wieloletnią pracę - będzie mi niezmiernie miło!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
IMG_5402.png
Zacznij pisać, aby zobaczyć produkty, których szukasz.